2013.09.22. 01:22, Tomii
Avagy hogyan alakult a divat az 1900-as vektl (1. rsz)
Szgezznk le az elejn egy dolgot: nem vagyok divatdikttor, nem vagyok lny, s legfkpp szakrt sem. A bejegyzssorozat az n jegyeimet tkrzi, n rtam, s az n vlemnyemet formlja, mutatja meg Nektek. Nem leszlni azrt, ha mondjuk nekem tetszik a Chanel, nektek meg nem, illetve fordtva sem - s nem, nem vagyok meleg sem, hogy ezzel a tmval foglalkozzak - egyszeren csak rdekel.
Chanel. Louis Vuitton. PRADA. Csak hrom nagy nv az 1900-as vekbl. Hrom olyan nv, amely a huszadik szzadtl kezdve napjainkig formlja a divat vilgt, trtnelmt. Hrom olyan nv, amit az emberek nagy tbbsge ismer. s mindhrom cg Eurpbl szrmazik.

A Chanel
Kezdenm taln a Chanel mrkanvvel. Hogy mirt? Azrt, mert az alapt, Coco Chanel, szletskori nevn Gabrielle Bonheur Chanel hatalmasat alkotott akkor, amikor megalaptotta a cget 1910 krl. Akkor mg csak egy kis mhely volt, ami csak s kizrlag kalapok ksztsvel foglalkozott, de a lehet legjobb helyen nyitotta meg ezt a kis zletet. A kezdeti sikereken felbuzdulva Coco mg kt boltot nyitott: 1913-ban Deauville-ban, majd 1914-ben Biarritz-ban. De azrt ennyire ne repljnk elre, gy gondolom, hogy ha mr a boltrl van sz, illene tudni pr dolgot az alaptasszonyrl is, Gabrielle-rl.
Gabrielle Bonheur "Coco" Chanel
Gabrielle 1883. augusztus 19-n szletett Saumurban, a francia elegancia, s a 20. szzad divatjnak egyik legkiemelkedbb s legfontosabb szereplje. tette tarts divatt a rvid szoknyt, a "kis fekete ruht", a kosztmkszereket, s mindezek utn alkotta meg a vilg legels mestersges parfmjt, ami a legels vegtl kezdve napjainkig a vilg egyik leghresebb parfme: a Chanel N5-t.
Gabrielle 1883 nyarn ltott napvilgot Saumur vrosban. desapja, Albert Chanel vndorkeresked, desanyja, Jeanne Devolle varrnknt dolgozott, gy elg szerny, s szegny krlmnyek kztt lte gyermekkort. desanyja 33 ves korban tuberkolzisban meghalt, ennek hatsra az desapa gy dnttt, hogy elhagyja csaldjt, s elkltzik Amerikba. Az akkor alig 12 ves Gabrielle s testvrei egy rvahzba kerltek, azonban fitestvreit, a 6 ves Lucient s a 10 ves Aphonse-t egy tanyra kldtk dolgozni. Coco stlusn elg nyoms, s felismerhet nyomokat hagyott a zrdban tlttt id: a semleges sznek, a kemnytett gallrok s az egyenes vonal s formatervezs mind-mind az rvahz ptszeti stlust, s az ott dolgoz nvrek egyenruhjt idzik. Egy legenda szerint logjt az 1920-as vekben, az Irène Bretz kastlyban eltlttt vakci ihlette. 18 ves korban egy, a kanonok ltal fentartott intzetbe kerlt, ahol megtanult varrni, majd ebben a szakmban is helyezkedett el: 1903-ban babaruhk s kelengyk varrsval kezdte a Maison Grampayre-nl. 5 vvel ksbb Gabrielle letette a tt s a crnt, majd j nevt hasznlja: a Coco-t. tnak indul, hogy szerencst prbljon a Vichyben l bcsikjnl - akkoriban gy gondolta, hogy a sznpadi szerepls sokkal jobb s izgalmasabb szakma, mint brmi ms. Pr hnappal ksbb mr jpr szndarabban megjelent, ahol nekelnie kellett. Leghresebb sznpadi szma a "Qui qu'a vu Coco dans I'Trocadro?", ami meg is hozta szmra a sikert - ettl a ponttl kezdve mindenki Coco-nak hvta.
Rajongi krl rengeteg vagyonos udvarl is akadt, s ekkoriban tallkozott tienne Balsannal, a jmd hivatalnokkal is. Neki ksznheten ismerte meg a felsbb trsadalmi rteg szoksait s etikettjt. Szerelmk azonban nem volt tl tarts, brsonyos s felhtlen: nhny hnap utn gy gondoltk, hogy kln folytatjk. Balsan barti krben ismerkedett meg j udvarljvalm aki egy gazdag, angol bankr fia volt. Capel az els vilghbor alatt sznszlltsbl gazdagodott meg, s sajt lovaspl csapattal rendelkezett.
1909-ben Gabrielle otthagyja az izgalmasnak vlt szakmt, az neklst, s prizsba kltzik szerelmhez. A frfi anyagi segtsgvel Coco megvette tienne Balsan garzonlakst a Boulevarde Malesherbes-en, s kalapkszt mhelyt nyitott. 1910-ben megnylt els zlete CHANEL MODES nven. A 21 rue Cambon tkletes helyvlaszts volt - a krnyken lt az elegancit kedvel prizsi fels osztly, s mindssze pr lpsnyire volt a Vondme trtl s a luxus francia fellegvrtl, a rue du Faubourg Saint-Honortl. Ezeket a sikereket kveten nyitott mg kt jabb boltot. Mivel hatalmas sikert arattak a kalapok, Coco gy gondolta 1918-ban, hogy jabb zletet nyit a Cambon utcban, a 31-es szm alatt. Ez az zlet igazbl mr egy butik volt, hiszen a ruhk, a kalapok s a kiegsztk egy boltban voltak megtallhatak.
Coco 1921-ben, a Francia rivirn tlttt nyaralsa alatt tallkozott Emest Beaux-val, a hres parfmksztvel. Ekkoriban egsz Prizs Chanelrl beszlt, ezrt krte meg Ernest, hogy ksztsen neki egy egyedi parfmt, egy teljesen egyedi, s klnleges illatvilggal. Egy olyan sszettelt szeretett volna, ami mestersges anyagok felhasznlsval kszl, ami hatalmas sz volt, mivel az akkori idkben a parfmk alapanyagjai a virgok voltak, ezrt termszetesnek minsltek. Chanel vgl beleegyezett, hogy kiprbljon nhny mintt, ami tetszett neki. Ekkoriban Chanel intim kapcsolatban lt Dmitrij Pavlovics Romanov orosz nagyherceggel, ezrt rajzolta az N5 els flakonjt, ami nem volt ms, mint a cri testrsg vodksvege. A flaska azta tbbszr vltott formt, de ugyangy klnleges maradt az illatvilga. Mellesleg, az N5 nem csak azrt volt klnleges, mert az els mestersges parfm volt, hanem mert Coco ezzel egy olyan hullmot indtott el, amit azta se sikerlt meglltani: az N5 utn minden nagyobb, s valamireval divathznak volt sajt parfme. Coco a mintasorozatbl szndkosan az tdik ampullt vlasztotta, mivel az ts volt Chanel szerencseszma - a nvvlaszts pedig tudatosan trtnt: "A kollekcimat az tdik hnap tdik napjn indtom el a piacon, gy hagyjuk meg neki az ts szmot, amely szerencst hoz neki is."
"Az a n, aki parfmt nem visel, annak jvje nincs."
- Coco Chanel, 1923 -
A divat jragondolsa
Chanel nyitott volt a krnyezetre s bartai is inspirllag hatottak r. j csaldja volt, amit vlasztott: mvszek, rk, tncosok, diplomatk, s mg sokan msok. Hat ven t volt bartnje Hugh Grosvenornak, Westminster hercegnek, majd vgl 1928-ban Skciban jrtak, s onnan hozta haza a tweed kosztmk tlett. Chanel ltztette mind az eurpai, mind az amerikai nket, akik lveztk a ruhit, mivel praktikusak voltak, s k a praktikus ltzkdst rszestettk elnyben. gy teht evidens volt, hogy Chanel ruhkat hordanak, mivel Cocnak sikerlt az elegnst, az egyszert s a knyelmest kombinlni, egyesteni. Elvetette az sszetett elegancia kellkeit, mint pldul amilyen a fzk voltak a renesznszkorban, s bemutatta a knyelmes, s egyszer elegancia j stlust. Chanel atsa a divatvilgban olyan hatalmas mrtk volt, hogy ms tervezk (mint pldul Dior) lecserltk a klnc, s extravagns stlus ruhikat egy egyszerbb vltozatra, azrt, hogy visszanyerjk az elvesztett vsrlkat. Akkoriban Chanelt s ruhit mersznek tartottk, mivel - mint ahogy az elbb is rtam - a fzket flredobta, hajt rvidre vgatta, s frfinadrgot viselt. Mindemellett hagyta, hogy a nap lebarntsa brt.
Vsrli imdtk a ruhit, ami les ellenttben llt a kor akkori nehzkes s knyelmetlen ltzkdsi stlusval. A divatlapok kezdek r felfigyelni, s Chanel jellegzetes kosztmei (kardignszer felsrsszel) divathbortt vltak Prizsban. 1924-ben kszereket kezdett tervezni s kszteni, majd Fulco di Verdura kszertervezt is elhvta a divathzba. Chanel elnyben rszestette, majd npszerstette is a hossz, hamis gyngyfzr kosztmkszereket, tovbb strasszbl, gymntbl s rubinbl kszlt karperecekkel s melltkkel drukkolt el.
Chanel 1926-ban drukkolt el a "kis fekete ruhval", ami azzal hdtott, hogy rendkvl egyszer volt, annak ellenre, hogy az 1920-as vekben teljesen ms divathullm volt. A Vogue divatkritikusait nyerte meg legeslegelszr, akik a kis feketben a modern n egyenruhjt lttk. Felvette kollekcijba az eskabtokat s blzereket, amik arany gombozattal voltak elltva. Ni ruhihoz olyan anyagokat vlasztott, mint a tweed s a gabardin, amelyek addig csak s kizrlag frfiaknak voltak fenntartva (ebbl is megltszik, hogy milyen szint frfiuralom volt az 1900-as vekben).
1932-ben Chanel jra a hradsok kzepbe pottyant. A Guilde Internatonale du Diamant felkrsre gymntkszereket tervezett. Ilyen extravagns dolgokat csak engedhetett meg a gazdasgi vlsg nehz veiben. 1935-ben 4000 alkalmazott dolgozott nla, a rue Cambonban t lakhza volt, s vente krlbell 28000 (!!!) modellt adott el.
1939-ben bezrt a varroda s a divathz. Chanel elszr vidkre ment, de mivel akkori szeretje, Hans Gunther von Dinklage nmet katonatiszt volt, meneklnie kellett. 1944-ben Svjcba meneklt vgl, s Saint-Moritzban lt, ahol jra tallkozott az emigrciban l Paul Morand-nal, akinek elmeslte egsz addigi lett.
A hbor utni idszak dnt volt Coco letben. Amikor visszatrt Scjvbl, Franciaorszg lelkesen nnepelte Christian Dior j divatrendjt. A 71 ves mademoiselle kszen llt az jabb csatra: 1954-ben megnylt a rue Cambon-i mhely, j kollekci szletett, de a kritika hvsen fogadta. 1955-ben megjelent a lncos, steppelt tska vgs formjban, 1957-ben a fekete orr szandl. 1955-ben alkottk meg a divathz els frfi parfmjt, a Pour Monsieur-t, majd mg ugyanebben az vben Marilyn Monroe nyilvnosan kijelentette, hogy a Chanel N5 nhny cseppje nlklzhetetlen az jszakihoz. Ez jabb ragyog elismerst jelentett, majd 1957-ben Chanelnek tltk a Neiman Marcus Fashion-djat Dallasban.
Amerikban is npszerek voltak ruhi, pldnak okrt: Jaqueline Kennedy is rzsaszn Chanel-kosztmt viselt a mernylet idejn.
Annak ellenre, hogy Chanel nagyon jl rtett a frfiak nyelvn, sohasem ment frjhez. Coco 1971. janur 10-n, 87 ves korban, magnyosan halt meg a prizsi Ritz hotelben. A gyszszertartst kveten a svjci Lausanne-ban ksrtk el utols, vgs tjra.
Igaz gy szerettem volna, hogy az egszet elintzem egy bejegyzsben, de egyszeren Coco-rl s a Chanel-rl annyi dolog van, amit bele lehetett rni, hogy hihetetlen. Persze nem csak ezek voltak a Chanel divathz "divatmegvltsai", ezek csak az els sikerek, ksbb mg nagyobb sikereket rt el a divatban a Chanel mrkanv.
A kvetkez cikkben szeretnm bemutatni majd a Louis Vuittont s a PRADA-t. Remnyeim szerint azt a kettt mr sikerl egy bejegyzsbe belesrteni, s utna lesz egy harmadik rsz is, a 21. szzad hatalmas divathullmaival.