2014.07.12. 12:33, Tomi
Sok oldalon jrtam mr, amik szpek voltak, tartalmasak, csak egy, de annl sokkal idegestbb dolog rontott bele az sszkpbe: az, hogy sztesett az egsz portl. Ez nem vet tl szp fnyt magra a portlra, mert van olyan, amikor olyan szinten zavar, hogy hiba rdekelne a portl, egyszeren nem tudom magamat rvenni arra, hogy akkor n most meg is nzzem, esetleg elolvassam a tartalmat, s mivel mostanban egyre srbbek az ilyen dolgok (gondolom a nyr miatt tbb idtk jut egy dizjn elksztsre), szeretnk nektek kis segtsget nyjtani ahhoz, hogy ne essen szt annyira a portlotok.
Egy nagyon fontos dolgot azrt mg kiemelnk: jelenlegi CSS kdod csak s kizrlag akkor mdostsd, ha biztos vagy magadban! Ha nem vagy biztos a sikerben, inkbb msold ki a CSS kdodat egy .txt fjlba, s ha netalntn balul slne el az igazts, akkor vissza tudod rakni a portlodba a rgi CSS kdot.
Ha vgkpp nem tudod megrteni a dolgokat, akkor itt van az n CSS kdom, amit nyugodtan vehetsz alapnak. Be vannak jellve, hogy a kdrszletek mihez igazodnak, mit mdostanak, teht nagyon nehz dolgod nem lesz kiigazodni benne, viszont j alapot biztost akkor, ha egyltaln nem vagy biztos a dolgodban.
Els lps: dnts!
Lehet, hogy hlyesgnek hangzik, de igenis nagyon fontos lps, mint ahogy ltalban az els lps(ek) a legfontosabb(ak). Amikor nekilsz a kpszerkesztknek, fejben dntsd el, hogy akkor milyen stlus dizjnt szeretnl. Egysznt, httereset, HTML-stlust (a nagy, csillivilli, nagyon kirly, de hamar tlzsokba eshets dolog), esetleg egy szimplt, egyszert. Minden itt dl el, mert ha azt mondod, hogy egysznt szeretnl, minimalistt, kis csillogssal, akkor mr van egy nagyon j kiindulpontod, aminek kvetkeztben elindulhatsz egy rgs ton.
Akkor kezdjnk neki
Hla a G-Portlnak, nagyon sok divet, tblzatot lehet testre szabni, akkor is, ha azokrl fogalmad sincs, hogy lteznek. Pldul tudtad, hogy a bal oldali moduloknak s a jobb oldali moduloknak is van kln-kln CSS rszk, amit csak el kell halszni, ha hasznlod ket? Ha nem lennnek, nem lenne ott fent az egekben a bal oldali cucc legeleje.
Legelszr mindig gondold ki, hogy milyen htteret szeretnl. Ha egysznt, akkor nagyon nem kell gondolkodnod, viszont ha mintsat, akkor figyelned kell arra is, hogy ismtldjn, s ne hirtelen szakadjon meg a minta, s kezddjn megint. Figyelned kell arra is, hogy legalbb 1920 pixel szles legyen a httrfjlod - lehet, hogy ennek ksznheten lesz vagy 69 megabjt a fjlod, de ez egy elengedhetetlen dolog ahhoz, hogy ne cssszon el a portlod. Miutn megcsinltad a fejlcet, s gy van, mint nlam (link), hogy a fejlcen mr "elkezddik" az oldals modulok cucca, akkor csinld meg gy, hogy megnyitod magt a fejlcet, majd a felesleges rszeket, amik nem kellenek a httrhez, letrld rla, gy megkapod magt a htteret. Kijells, msols, j lap megnyitsa, kivlasztod a mretet, ahogy az elbb is rtam, s beilleszted a fejlc alapjt. Szpen kitltd a maradkot a textrddal, s beilleszted gy, hogy kzpen legyen a fejlc. Ezt gy tudod megcsinlni, hogy kiveszed a nagytst, krlbell 30%-ra, beszrod, s a shift mozgatsval hzod felfele, amg csak brod. A fejlcedbl msolod azt a fehr rszt, s beilleszted azt is. Valahogy gy kellene kinznie az egsznek. Hzd le a fehr rszt (de csak akkor, ha fedett rnyk van rajta, s fehr szn tfeds) kicsit lentebb, mint amekkora az egsz dokumentom, valahogy gy, mert ha ezt nem csinlod meg, gy fog kinzni, s vilgos httren nagyon zavar + nem fog folytatdni sem a httren, meg fog szakadni. s me, kszen is vagyunk a httrrel, ami - ha gyesek vagyunk - nem fog ismtldni. Kirlysg.
Jjjn a neheze: CSS
Taln ez az egyik legnehezebb rsze a cikknek, de azrt annyira ez sem megerltet. Amint rtam, a G-Portl rengeteg segtsget ad, s ennek ksznheten nagyon jl testreszabhat minden portl, csak egy kis kreativits s kdismeret kell hozz.
Nyisd meg a CSS fjlomat, s nzz szt benne. Az els rsz neve az, hogy "alapok", itt vannak a fontosabb rszek, amik magt a portlt formljk meg. A body rszt szerintem nem igazn kell magyarznom, ez maga a httr, az oldal, amire jnnek a divek. A td rsz a tblzat, de viszont van egy olyan rsz, hogy .site, ami nagyon fontos, ez maga az oldal divje. De ne haladjunk elre, mert a body rsznl kell valamit alkotnunk.
Ahhoz, hogy portlod ne cssszon, elszr a htteret kell belltani megfelelen. A mi esetnkben ez gy trtnik, hogy beszrod a httr linkjt, majd nyomsz egy entert a ";" jel utn, s berod ezeket a sorokat:
background-repeat: repeat-y;
background-position: center top;
background-attachment: scroll;
Hogy ez mirt fontos? A background-repeat rsz a httr ismtldst szablyozza, ha azt rod be, hogy repeat, akkor vzszintesen s fgglegesen is ismtldik, ha azt, hogy repeat-x, akkor csak vzszintesen, azonban ha azt rod be, hogy repeat-y, akkor csak fgglegesen ismtldik. A background position azrt fontos, mert kzpre kell igaztani, amit a center llt be, a top annyira nem is fontos, mert a center a fontos, de nem baj, ha ott van. A background-attachment rsz pedig azt szablyozza, hogy a httr grdljn az oldallal, vagy vagy fix legyen, most ppen grdl, a fixed nagyon furcsa hatst kelt ilyen httereknl.
Ezek utn, ha minden igaz, mr majdnem nem csszik szt annyira az oldalad, mint ezeltt, de ha mg mindig, akkor a .site rszbe illeszd be ezt a kt sort:
width: 1010px;
margin-left: 10px;
Hogy ez mirt fontos? Azrt, mert ezzel magt az oldalt tudod cssztatni jobbra vagy balra, illetve az oldal szlessgt tudod fellrni, attl fggetlenl, hogy mit lltottl be a "stlus s a fellet" rszen. A margin-left pedig azt szablyozza, hogy mennyire cssszon jobbra, vagy balra az oldal. Ha pluszba van, akkor jobbra iszkol az oldalad, ha minuszban, akkor balra. Prbld meg tkletesre csinlni, hogy egyltaln ne cssszon, s lm-lm, mris nem esik szt az oldalad.
Elmletben ez mkdik, gyakorlatban lehet, hogy vannak olyan rszek a CSS-ben, amik befolysolhatjk ennek a helyes mkdst. Mindenflekppen nzd meg, hogy van-e a CSS kdodban lentebb ilyen rszek belltva, mert ha egy kdban tbb ugyanolyan rsz van, akkor az utolst veszi figyelembe a portl, teht teljesen mindegy, hogy mit lltasz be, ha lentebb van 3 msik olyan rszed.
+1 tipp
A G-Portl beptette azt a funkcit, hogy lehessen a <head> rszbe beszrni CSS fjlt. Ez azrt fontos, mert elszr ezt tlti be a bngsz, nem a tartalmat, s mivel ltalban egy utols, jobb vagy bal oldali modulba szokttok beszrni a CSS kdot, gy azt tlti be konkrtan utoljra. Ezrt a CSS kdot szrd be NotePad++-ba, mentsd el valami.css nven, tltsd fel a trhelyedre a fjlt, s illeszd be a "stlus s a fellet" rszen bell a Plusz CSS mezbe a fjl linkjt.
Nem nagy rdngssg, de viszont annl inkbb hasnosabb, teht remlem tudtam segteni mindenkinek, aki eddig nem rtette ezt a csodlatos dolgot, s egyre kevesebb ilyen portlt fogok ltni. Ha nem rtetek valamit, rjatok chatbe/hozzszlsban, s segtek szvesen.